The figure is not drawn to scale. Container D and Container E have base areas of 4000 cm
2 and 1000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container D until it reached a height of 48 cm. Some of the water was then poured from Container D into Container E which contained 1.8 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container D.
- How many litres of water were poured into Container E?
(a)
Volume of water in Container D
= 4000 x 48
= 192000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 1.8 ℓ = 1800 cm
3 Total volume of Container D and Container E
= 192000 + 1800
= 193800 cm
3 Total base area of Container D and Container E
= 4000 + 1000
= 5000 cm²
Height of Container D after
= 193800 ÷ 5000
= 38.76 cm
(b)
Volume of water in Container E after pouring
= 1000 x 38.76
= 38760 cm
3 Volume of water poured into Container E
= 38760 - 1000
= 37760 cm
3 37760 mℓ = 37.76 ℓ
Answer(s): (a) 38.76 cm; (b) 37.76 ℓ