The figure is not drawn to scale. Container T and Container U have base areas of 4000 cm
2 and 2000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container T until it reached a height of 50 cm. Some of the water was then poured from Container T into Container U which contained 1.3 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container T.
- How many litres of water were poured into Container U?
(a)
Volume of water in Container T
= 4000 x 50
= 200000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 1.3 ℓ = 1300 cm
3 Total volume of Container T and Container U
= 200000 + 1300
= 201300 cm
3 Total base area of Container T and Container U
= 4000 + 2000
= 6000 cm²
Height of Container T after
= 201300 ÷ 6000
= 33.55 cm
(b)
Volume of water in Container U after pouring
= 2000 x 33.55
= 67100 cm
3 Volume of water poured into Container U
= 67100 - 2000
= 65100 cm
3 65100 mℓ = 65.1 ℓ
Answer(s): (a) 33.55 cm; (b) 65.1 ℓ