The figure is not drawn to scale. Tank H and Tank J have base areas of 3500 cm
2 and 2500 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank H until it reached a height of 30 cm. Some of the water was then poured from Tank H into Tank J which contained 1.2 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank H.
- How many litres of water were poured into Tank J?
(a)
Volume of water in Tank H
= 3500 x 30
= 105000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 1.2 ℓ = 1200 cm
3 Total volume of Tank H and Tank J
= 105000 + 1200
= 106200 cm
3 Total base area of Tank H and Tank J
= 3500 + 2500
= 6000 cm²
Height of Tank H after
= 106200 ÷ 6000
= 17.7 cm
(b)
Volume of water in Tank J after pouring
= 2500 x 17.7
= 44250 cm
3 Volume of water poured into Tank J
= 44250 - 2500
= 41750 cm
3 41750 mℓ = 41.75 ℓ
Answer(s): (a) 17.7 cm; (b) 41.75 ℓ