The figure is not drawn to scale. Container F and Container G have base areas of 1500 cm
2 and 1000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container F until it reached a height of 24 cm. Some of the water was then poured from Container F into Container G which contained 2.4 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container F.
- How many litres of water were poured into Container G?
(a)
Volume of water in Container F
= 1500 x 24
= 36000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.4 ℓ = 2400 cm
3 Total volume of Container F and Container G
= 36000 + 2400
= 38400 cm
3 Total base area of Container F and Container G
= 1500 + 1000
= 2500 cm²
Height of Container F after
= 38400 ÷ 2500
= 15.36 cm
(b)
Volume of water in Container G after pouring
= 1000 x 15.36
= 15360 cm
3 Volume of water poured into Container G
= 15360 - 1000
= 14360 cm
3 14360 mℓ = 14.36 ℓ
Answer(s): (a) 15.36 cm; (b) 14.36 ℓ