The figure is not drawn to scale. Tank F and Tank G have base areas of 2500 cm
2 and 1500 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank F until it reached a height of 20 cm. Some of the water was then poured from Tank F into Tank G which contained 2.8 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank F.
- How many litres of water were poured into Tank G?
(a)
Volume of water in Tank F
= 2500 x 20
= 50000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.8 ℓ = 2800 cm
3 Total volume of Tank F and Tank G
= 50000 + 2800
= 52800 cm
3 Total base area of Tank F and Tank G
= 2500 + 1500
= 4000 cm²
Height of Tank F after
= 52800 ÷ 4000
= 13.2 cm
(b)
Volume of water in Tank G after pouring
= 1500 x 13.2
= 19800 cm
3 Volume of water poured into Tank G
= 19800 - 1500
= 18300 cm
3 18300 mℓ = 18.3 ℓ
Answer(s): (a) 13.2 cm; (b) 18.3 ℓ