The figure is not drawn to scale. Container C and Container D have base areas of 4000 cm
2 and 1000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container C until it reached a height of 47 cm. Some of the water was then poured from Container C into Container D which contained 2.3 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container C.
- How many litres of water were poured into Container D?
(a)
Volume of water in Container C
= 4000 x 47
= 188000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.3 ℓ = 2300 cm
3 Total volume of Container C and Container D
= 188000 + 2300
= 190300 cm
3 Total base area of Container C and Container D
= 4000 + 1000
= 5000 cm²
Height of Container C after
= 190300 ÷ 5000
= 38.06 cm
(b)
Volume of water in Container D after pouring
= 1000 x 38.06
= 38060 cm
3 Volume of water poured into Container D
= 38060 - 1000
= 37060 cm
3 37060 mℓ = 37.06 ℓ
Answer(s): (a) 38.06 cm; (b) 37.06 ℓ