The figure is not drawn to scale. Tank B and Tank C have base areas of 2000 cm
2 and 1000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank B until it reached a height of 40 cm. Some of the water was then poured from Tank B into Tank C which contained 1.3 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank B.
- How many litres of water were poured into Tank C?
(a)
Volume of water in Tank B
= 2000 x 40
= 80000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 1.3 ℓ = 1300 cm
3 Total volume of Tank B and Tank C
= 80000 + 1300
= 81300 cm
3 Total base area of Tank B and Tank C
= 2000 + 1000
= 3000 cm²
Height of Tank B after
= 81300 ÷ 3000
= 27.1 cm
(b)
Volume of water in Tank C after pouring
= 1000 x 27.1
= 27100 cm
3 Volume of water poured into Tank C
= 27100 - 1000
= 26100 cm
3 26100 mℓ = 26.1 ℓ
Answer(s): (a) 27.1 cm; (b) 26.1 ℓ