The figure is not drawn to scale. Tank L and Tank M have base areas of 3000 cm
2 and 2000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank L until it reached a height of 26 cm. Some of the water was then poured from Tank L into Tank M which contained 2.4 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank L.
- How many litres of water were poured into Tank M?
(a)
Volume of water in Tank L
= 3000 x 26
= 78000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.4 ℓ = 2400 cm
3 Total volume of Tank L and Tank M
= 78000 + 2400
= 80400 cm
3 Total base area of Tank L and Tank M
= 3000 + 2000
= 5000 cm²
Height of Tank L after
= 80400 ÷ 5000
= 16.08 cm
(b)
Volume of water in Tank M after pouring
= 2000 x 16.08
= 32160 cm
3 Volume of water poured into Tank M
= 32160 - 2000
= 30160 cm
3 30160 mℓ = 30.16 ℓ
Answer(s): (a) 16.08 cm; (b) 30.16 ℓ