The figure is not drawn to scale. Tank Q and Tank R have base areas of 2000 cm
2 and 1000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank Q until it reached a height of 40 cm. Some of the water was then poured from Tank Q into Tank R which contained 2.8 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank Q.
- How many litres of water were poured into Tank R?
(a)
Volume of water in Tank Q
= 2000 x 40
= 80000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.8 ℓ = 2800 cm
3 Total volume of Tank Q and Tank R
= 80000 + 2800
= 82800 cm
3 Total base area of Tank Q and Tank R
= 2000 + 1000
= 3000 cm²
Height of Tank Q after
= 82800 ÷ 3000
= 27.6 cm
(b)
Volume of water in Tank R after pouring
= 1000 x 27.6
= 27600 cm
3 Volume of water poured into Tank R
= 27600 - 1000
= 26600 cm
3 26600 mℓ = 26.6 ℓ
Answer(s): (a) 27.6 cm; (b) 26.6 ℓ