The figure is not drawn to scale. Container F and Container G have base areas of 3000 cm
2 and 2500 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container F until it reached a height of 41 cm. Some of the water was then poured from Container F into Container G which contained 2.4 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container F.
- How many litres of water were poured into Container G?
(a)
Volume of water in Container F
= 3000 x 41
= 123000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.4 ℓ = 2400 cm
3 Total volume of Container F and Container G
= 123000 + 2400
= 125400 cm
3 Total base area of Container F and Container G
= 3000 + 2500
= 5500 cm²
Height of Container F after
= 125400 ÷ 5500
= 22.8 cm
(b)
Volume of water in Container G after pouring
= 2500 x 22.8
= 57000 cm
3 Volume of water poured into Container G
= 57000 - 2500
= 54500 cm
3 54500 mℓ = 54.5 ℓ
Answer(s): (a) 22.8 cm; (b) 54.5 ℓ