The figure is not drawn to scale. Tank C and Tank D have base areas of 4000 cm
2 and 1000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank C until it reached a height of 43 cm. Some of the water was then poured from Tank C into Tank D which contained 2.3 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank C.
- How many litres of water were poured into Tank D?
(a)
Volume of water in Tank C
= 4000 x 43
= 172000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.3 ℓ = 2300 cm
3 Total volume of Tank C and Tank D
= 172000 + 2300
= 174300 cm
3 Total base area of Tank C and Tank D
= 4000 + 1000
= 5000 cm²
Height of Tank C after
= 174300 ÷ 5000
= 34.86 cm
(b)
Volume of water in Tank D after pouring
= 1000 x 34.86
= 34860 cm
3 Volume of water poured into Tank D
= 34860 - 1000
= 33860 cm
3 33860 mℓ = 33.86 ℓ
Answer(s): (a) 34.86 cm; (b) 33.86 ℓ