The figure is not drawn to scale. Container B and Container C have base areas of 1500 cm
2 and 1000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container B until it reached a height of 20 cm. Some of the water was then poured from Container B into Container C which contained 2.4 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container B.
- How many litres of water were poured into Container C?
(a)
Volume of water in Container B
= 1500 x 20
= 30000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.4 ℓ = 2400 cm
3 Total volume of Container B and Container C
= 30000 + 2400
= 32400 cm
3 Total base area of Container B and Container C
= 1500 + 1000
= 2500 cm²
Height of Container B after
= 32400 ÷ 2500
= 12.96 cm
(b)
Volume of water in Container C after pouring
= 1000 x 12.96
= 12960 cm
3 Volume of water poured into Container C
= 12960 - 1000
= 11960 cm
3 11960 mℓ = 11.96 ℓ
Answer(s): (a) 12.96 cm; (b) 11.96 ℓ