The figure is not drawn to scale. Container E and Container F have base areas of 1500 cm
2 and 1000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container E until it reached a height of 37 cm. Some of the water was then poured from Container E into Container F which contained 1.4 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container E.
- How many litres of water were poured into Container F?
(a)
Volume of water in Container E
= 1500 x 37
= 55500 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 1.4 ℓ = 1400 cm
3 Total volume of Container E and Container F
= 55500 + 1400
= 56900 cm
3 Total base area of Container E and Container F
= 1500 + 1000
= 2500 cm²
Height of Container E after
= 56900 ÷ 2500
= 22.76 cm
(b)
Volume of water in Container F after pouring
= 1000 x 22.76
= 22760 cm
3 Volume of water poured into Container F
= 22760 - 1000
= 21760 cm
3 21760 mℓ = 21.76 ℓ
Answer(s): (a) 22.76 cm; (b) 21.76 ℓ