The figure is not drawn to scale. Container K and Container L have base areas of 3500 cm
2 and 1500 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container K until it reached a height of 47 cm. Some of the water was then poured from Container K into Container L which contained 2.1 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container K.
- How many litres of water were poured into Container L?
(a)
Volume of water in Container K
= 3500 x 47
= 164500 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.1 ℓ = 2100 cm
3 Total volume of Container K and Container L
= 164500 + 2100
= 166600 cm
3 Total base area of Container K and Container L
= 3500 + 1500
= 5000 cm²
Height of Container K after
= 166600 ÷ 5000
= 33.32 cm
(b)
Volume of water in Container L after pouring
= 1500 x 33.32
= 49980 cm
3 Volume of water poured into Container L
= 49980 - 1500
= 48480 cm
3 48480 mℓ = 48.48 ℓ
Answer(s): (a) 33.32 cm; (b) 48.48 ℓ