The figure is not drawn to scale. Tank Q and Tank R have base areas of 3500 cm
2 and 1500 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank Q until it reached a height of 27 cm. Some of the water was then poured from Tank Q into Tank R which contained 2.5 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank Q.
- How many litres of water were poured into Tank R?
(a)
Volume of water in Tank Q
= 3500 x 27
= 94500 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.5 ℓ = 2500 cm
3 Total volume of Tank Q and Tank R
= 94500 + 2500
= 97000 cm
3 Total base area of Tank Q and Tank R
= 3500 + 1500
= 5000 cm²
Height of Tank Q after
= 97000 ÷ 5000
= 19.4 cm
(b)
Volume of water in Tank R after pouring
= 1500 x 19.4
= 29100 cm
3 Volume of water poured into Tank R
= 29100 - 1500
= 27600 cm
3 27600 mℓ = 27.6 ℓ
Answer(s): (a) 19.4 cm; (b) 27.6 ℓ