The figure is not drawn to scale. Container G and Container H have base areas of 1500 cm
2 and 1000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container G until it reached a height of 36 cm. Some of the water was then poured from Container G into Container H which contained 1.1 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container G.
- How many litres of water were poured into Container H?
(a)
Volume of water in Container G
= 1500 x 36
= 54000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 1.1 ℓ = 1100 cm
3 Total volume of Container G and Container H
= 54000 + 1100
= 55100 cm
3 Total base area of Container G and Container H
= 1500 + 1000
= 2500 cm²
Height of Container G after
= 55100 ÷ 2500
= 22.04 cm
(b)
Volume of water in Container H after pouring
= 1000 x 22.04
= 22040 cm
3 Volume of water poured into Container H
= 22040 - 1000
= 21040 cm
3 21040 mℓ = 21.04 ℓ
Answer(s): (a) 22.04 cm; (b) 21.04 ℓ