The figure is not drawn to scale. Container K and Container L have base areas of 4000 cm
2 and 3500 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container K until it reached a height of 25 cm. Some of the water was then poured from Container K into Container L which contained 1.4 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container K.
- How many litres of water were poured into Container L?
(a)
Volume of water in Container K
= 4000 x 25
= 100000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 1.4 ℓ = 1400 cm
3 Total volume of Container K and Container L
= 100000 + 1400
= 101400 cm
3 Total base area of Container K and Container L
= 4000 + 3500
= 7500 cm²
Height of Container K after
= 101400 ÷ 7500
= 13.52 cm
(b)
Volume of water in Container L after pouring
= 3500 x 13.52
= 47320 cm
3 Volume of water poured into Container L
= 47320 - 3500
= 43820 cm
3 43820 mℓ = 43.82 ℓ
Answer(s): (a) 13.52 cm; (b) 43.82 ℓ