The figure is not drawn to scale. Container D and Container E have base areas of 2500 cm
2 and 1500 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container D until it reached a height of 40 cm. Some of the water was then poured from Container D into Container E which contained 2.4 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container D.
- How many litres of water were poured into Container E?
(a)
Volume of water in Container D
= 2500 x 40
= 100000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.4 ℓ = 2400 cm
3 Total volume of Container D and Container E
= 100000 + 2400
= 102400 cm
3 Total base area of Container D and Container E
= 2500 + 1500
= 4000 cm²
Height of Container D after
= 102400 ÷ 4000
= 25.6 cm
(b)
Volume of water in Container E after pouring
= 1500 x 25.6
= 38400 cm
3 Volume of water poured into Container E
= 38400 - 1500
= 36900 cm
3 36900 mℓ = 36.9 ℓ
Answer(s): (a) 25.6 cm; (b) 36.9 ℓ