The figure is not drawn to scale. Container D and Container E have base areas of 2000 cm
2 and 1000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container D until it reached a height of 37 cm. Some of the water was then poured from Container D into Container E which contained 1.6 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container D.
- How many litres of water were poured into Container E?
(a)
Volume of water in Container D
= 2000 x 37
= 74000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 1.6 ℓ = 1600 cm
3 Total volume of Container D and Container E
= 74000 + 1600
= 75600 cm
3 Total base area of Container D and Container E
= 2000 + 1000
= 3000 cm²
Height of Container D after
= 75600 ÷ 3000
= 25.2 cm
(b)
Volume of water in Container E after pouring
= 1000 x 25.2
= 25200 cm
3 Volume of water poured into Container E
= 25200 - 1000
= 24200 cm
3 24200 mℓ = 24.2 ℓ
Answer(s): (a) 25.2 cm; (b) 24.2 ℓ