The figure is not drawn to scale. Tank B and Tank C have base areas of 4000 cm
2 and 1000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank B until it reached a height of 21 cm. Some of the water was then poured from Tank B into Tank C which contained 1.1 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank B.
- How many litres of water were poured into Tank C?
(a)
Volume of water in Tank B
= 4000 x 21
= 84000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 1.1 ℓ = 1100 cm
3 Total volume of Tank B and Tank C
= 84000 + 1100
= 85100 cm
3 Total base area of Tank B and Tank C
= 4000 + 1000
= 5000 cm²
Height of Tank B after
= 85100 ÷ 5000
= 17.02 cm
(b)
Volume of water in Tank C after pouring
= 1000 x 17.02
= 17020 cm
3 Volume of water poured into Tank C
= 17020 - 1000
= 16020 cm
3 16020 mℓ = 16.02 ℓ
Answer(s): (a) 17.02 cm; (b) 16.02 ℓ