The figure is not drawn to scale. Container U and Container V have base areas of 3500 cm
2 and 2500 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container U until it reached a height of 23 cm. Some of the water was then poured from Container U into Container V which contained 1.7 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container U.
- How many litres of water were poured into Container V?
(a)
Volume of water in Container U
= 3500 x 23
= 80500 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 1.7 ℓ = 1700 cm
3 Total volume of Container U and Container V
= 80500 + 1700
= 82200 cm
3 Total base area of Container U and Container V
= 3500 + 2500
= 6000 cm²
Height of Container U after
= 82200 ÷ 6000
= 13.7 cm
(b)
Volume of water in Container V after pouring
= 2500 x 13.7
= 34250 cm
3 Volume of water poured into Container V
= 34250 - 2500
= 31750 cm
3 31750 mℓ = 31.75 ℓ
Answer(s): (a) 13.7 cm; (b) 31.75 ℓ