The figure is not drawn to scale. Container T and Container U have base areas of 4000 cm
2 and 2000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container T until it reached a height of 37 cm. Some of the water was then poured from Container T into Container U which contained 2.6 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container T.
- How many litres of water were poured into Container U?
(a)
Volume of water in Container T
= 4000 x 37
= 148000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.6 ℓ = 2600 cm
3 Total volume of Container T and Container U
= 148000 + 2600
= 150600 cm
3 Total base area of Container T and Container U
= 4000 + 2000
= 6000 cm²
Height of Container T after
= 150600 ÷ 6000
= 25.1 cm
(b)
Volume of water in Container U after pouring
= 2000 x 25.1
= 50200 cm
3 Volume of water poured into Container U
= 50200 - 2000
= 48200 cm
3 48200 mℓ = 48.2 ℓ
Answer(s): (a) 25.1 cm; (b) 48.2 ℓ