The figure is not drawn to scale. Container P and Container Q have base areas of 4000 cm
2 and 1000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container P until it reached a height of 33 cm. Some of the water was then poured from Container P into Container Q which contained 1.7 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container P.
- How many litres of water were poured into Container Q?
(a)
Volume of water in Container P
= 4000 x 33
= 132000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 1.7 ℓ = 1700 cm
3 Total volume of Container P and Container Q
= 132000 + 1700
= 133700 cm
3 Total base area of Container P and Container Q
= 4000 + 1000
= 5000 cm²
Height of Container P after
= 133700 ÷ 5000
= 26.74 cm
(b)
Volume of water in Container Q after pouring
= 1000 x 26.74
= 26740 cm
3 Volume of water poured into Container Q
= 26740 - 1000
= 25740 cm
3 25740 mℓ = 25.74 ℓ
Answer(s): (a) 26.74 cm; (b) 25.74 ℓ