The figure is not drawn to scale. Container H and Container J have base areas of 3000 cm
2 and 2000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container H until it reached a height of 45 cm. Some of the water was then poured from Container H into Container J which contained 1.7 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container H.
- How many litres of water were poured into Container J?
(a)
Volume of water in Container H
= 3000 x 45
= 135000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 1.7 ℓ = 1700 cm
3 Total volume of Container H and Container J
= 135000 + 1700
= 136700 cm
3 Total base area of Container H and Container J
= 3000 + 2000
= 5000 cm²
Height of Container H after
= 136700 ÷ 5000
= 27.34 cm
(b)
Volume of water in Container J after pouring
= 2000 x 27.34
= 54680 cm
3 Volume of water poured into Container J
= 54680 - 2000
= 52680 cm
3 52680 mℓ = 52.68 ℓ
Answer(s): (a) 27.34 cm; (b) 52.68 ℓ