The figure is not drawn to scale. Container T and Container U have base areas of 3000 cm
2 and 1500 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container T until it reached a height of 33 cm. Some of the water was then poured from Container T into Container U which contained 2.7 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container T.
- How many litres of water were poured into Container U?
(a)
Volume of water in Container T
= 3000 x 33
= 99000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.7 ℓ = 2700 cm
3 Total volume of Container T and Container U
= 99000 + 2700
= 101700 cm
3 Total base area of Container T and Container U
= 3000 + 1500
= 4500 cm²
Height of Container T after
= 101700 ÷ 4500
= 22.6 cm
(b)
Volume of water in Container U after pouring
= 1500 x 22.6
= 33900 cm
3 Volume of water poured into Container U
= 33900 - 1500
= 32400 cm
3 32400 mℓ = 32.4 ℓ
Answer(s): (a) 22.6 cm; (b) 32.4 ℓ