The figure is not drawn to scale. Container J and Container K have base areas of 4000 cm
2 and 1000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container J until it reached a height of 41 cm. Some of the water was then poured from Container J into Container K which contained 1.4 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container J.
- How many litres of water were poured into Container K?
(a)
Volume of water in Container J
= 4000 x 41
= 164000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 1.4 ℓ = 1400 cm
3 Total volume of Container J and Container K
= 164000 + 1400
= 165400 cm
3 Total base area of Container J and Container K
= 4000 + 1000
= 5000 cm²
Height of Container J after
= 165400 ÷ 5000
= 33.08 cm
(b)
Volume of water in Container K after pouring
= 1000 x 33.08
= 33080 cm
3 Volume of water poured into Container K
= 33080 - 1000
= 32080 cm
3 32080 mℓ = 32.08 ℓ
Answer(s): (a) 33.08 cm; (b) 32.08 ℓ