The figure is not drawn to scale. Container H and Container J have base areas of 1500 cm
2 and 1000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container H until it reached a height of 23 cm. Some of the water was then poured from Container H into Container J which contained 2.8 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container H.
- How many litres of water were poured into Container J?
(a)
Volume of water in Container H
= 1500 x 23
= 34500 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.8 ℓ = 2800 cm
3 Total volume of Container H and Container J
= 34500 + 2800
= 37300 cm
3 Total base area of Container H and Container J
= 1500 + 1000
= 2500 cm²
Height of Container H after
= 37300 ÷ 2500
= 14.92 cm
(b)
Volume of water in Container J after pouring
= 1000 x 14.92
= 14920 cm
3 Volume of water poured into Container J
= 14920 - 1000
= 13920 cm
3 13920 mℓ = 13.92 ℓ
Answer(s): (a) 14.92 cm; (b) 13.92 ℓ