The figure is not drawn to scale. Container Y and Container Z have base areas of 4000 cm
2 and 3500 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container Y until it reached a height of 20 cm. Some of the water was then poured from Container Y into Container Z which contained 2.8 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container Y.
- How many litres of water were poured into Container Z?
(a)
Volume of water in Container Y
= 4000 x 20
= 80000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.8 ℓ = 2800 cm
3 Total volume of Container Y and Container Z
= 80000 + 2800
= 82800 cm
3 Total base area of Container Y and Container Z
= 4000 + 3500
= 7500 cm²
Height of Container Y after
= 82800 ÷ 7500
= 11.04 cm
(b)
Volume of water in Container Z after pouring
= 3500 x 11.04
= 38640 cm
3 Volume of water poured into Container Z
= 38640 - 3500
= 35140 cm
3 35140 mℓ = 35.14 ℓ
Answer(s): (a) 11.04 cm; (b) 35.14 ℓ