The figure is not drawn to scale. Tank Z and Tank A have base areas of 3500 cm
2 and 1500 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank Z until it reached a height of 24 cm. Some of the water was then poured from Tank Z into Tank A which contained 2.6 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank Z.
- How many litres of water were poured into Tank A?
(a)
Volume of water in Tank Z
= 3500 x 24
= 84000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.6 ℓ = 2600 cm
3 Total volume of Tank Z and Tank A
= 84000 + 2600
= 86600 cm
3 Total base area of Tank Z and Tank A
= 3500 + 1500
= 5000 cm²
Height of Tank Z after
= 86600 ÷ 5000
= 17.32 cm
(b)
Volume of water in Tank A after pouring
= 1500 x 17.32
= 25980 cm
3 Volume of water poured into Tank A
= 25980 - 1500
= 24480 cm
3 24480 mℓ = 24.48 ℓ
Answer(s): (a) 17.32 cm; (b) 24.48 ℓ