The figure is not drawn to scale. Tank L and Tank M have base areas of 2000 cm
2 and 1000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank L until it reached a height of 42 cm. Some of the water was then poured from Tank L into Tank M which contained 2.1 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank L.
- How many litres of water were poured into Tank M?
(a)
Volume of water in Tank L
= 2000 x 42
= 84000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.1 ℓ = 2100 cm
3 Total volume of Tank L and Tank M
= 84000 + 2100
= 86100 cm
3 Total base area of Tank L and Tank M
= 2000 + 1000
= 3000 cm²
Height of Tank L after
= 86100 ÷ 3000
= 28.7 cm
(b)
Volume of water in Tank M after pouring
= 1000 x 28.7
= 28700 cm
3 Volume of water poured into Tank M
= 28700 - 1000
= 27700 cm
3 27700 mℓ = 27.7 ℓ
Answer(s): (a) 28.7 cm; (b) 27.7 ℓ