The figure is not drawn to scale. Tank F and Tank G have base areas of 4000 cm
2 and 1000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank F until it reached a height of 37 cm. Some of the water was then poured from Tank F into Tank G which contained 1.9 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank F.
- How many litres of water were poured into Tank G?
(a)
Volume of water in Tank F
= 4000 x 37
= 148000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 1.9 ℓ = 1900 cm
3 Total volume of Tank F and Tank G
= 148000 + 1900
= 149900 cm
3 Total base area of Tank F and Tank G
= 4000 + 1000
= 5000 cm²
Height of Tank F after
= 149900 ÷ 5000
= 29.98 cm
(b)
Volume of water in Tank G after pouring
= 1000 x 29.98
= 29980 cm
3 Volume of water poured into Tank G
= 29980 - 1000
= 28980 cm
3 28980 mℓ = 28.98 ℓ
Answer(s): (a) 29.98 cm; (b) 28.98 ℓ