The figure is not drawn to scale. Tank N and Tank P have base areas of 2000 cm
2 and 1000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank N until it reached a height of 23 cm. Some of the water was then poured from Tank N into Tank P which contained 1.1 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank N.
- How many litres of water were poured into Tank P?
(a)
Volume of water in Tank N
= 2000 x 23
= 46000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 1.1 ℓ = 1100 cm
3 Total volume of Tank N and Tank P
= 46000 + 1100
= 47100 cm
3 Total base area of Tank N and Tank P
= 2000 + 1000
= 3000 cm²
Height of Tank N after
= 47100 ÷ 3000
= 15.7 cm
(b)
Volume of water in Tank P after pouring
= 1000 x 15.7
= 15700 cm
3 Volume of water poured into Tank P
= 15700 - 1000
= 14700 cm
3 14700 mℓ = 14.7 ℓ
Answer(s): (a) 15.7 cm; (b) 14.7 ℓ