The figure is not drawn to scale. Container G and Container H have base areas of 2500 cm
2 and 1500 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container G until it reached a height of 31 cm. Some of the water was then poured from Container G into Container H which contained 2.1 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container G.
- How many litres of water were poured into Container H?
(a)
Volume of water in Container G
= 2500 x 31
= 77500 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.1 ℓ = 2100 cm
3 Total volume of Container G and Container H
= 77500 + 2100
= 79600 cm
3 Total base area of Container G and Container H
= 2500 + 1500
= 4000 cm²
Height of Container G after
= 79600 ÷ 4000
= 19.9 cm
(b)
Volume of water in Container H after pouring
= 1500 x 19.9
= 29850 cm
3 Volume of water poured into Container H
= 29850 - 1500
= 28350 cm
3 28350 mℓ = 28.35 ℓ
Answer(s): (a) 19.9 cm; (b) 28.35 ℓ