The figure is not drawn to scale. Tank L and Tank M have base areas of 3000 cm
2 and 1500 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank L until it reached a height of 50 cm. Some of the water was then poured from Tank L into Tank M which contained 1.2 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank L.
- How many litres of water were poured into Tank M?
(a)
Volume of water in Tank L
= 3000 x 50
= 150000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 1.2 ℓ = 1200 cm
3 Total volume of Tank L and Tank M
= 150000 + 1200
= 151200 cm
3 Total base area of Tank L and Tank M
= 3000 + 1500
= 4500 cm²
Height of Tank L after
= 151200 ÷ 4500
= 33.6 cm
(b)
Volume of water in Tank M after pouring
= 1500 x 33.6
= 50400 cm
3 Volume of water poured into Tank M
= 50400 - 1500
= 48900 cm
3 48900 mℓ = 48.9 ℓ
Answer(s): (a) 33.6 cm; (b) 48.9 ℓ