The figure is not drawn to scale. Container U and Container V have base areas of 4000 cm
2 and 1000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container U until it reached a height of 24 cm. Some of the water was then poured from Container U into Container V which contained 2.3 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container U.
- How many litres of water were poured into Container V?
(a)
Volume of water in Container U
= 4000 x 24
= 96000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.3 ℓ = 2300 cm
3 Total volume of Container U and Container V
= 96000 + 2300
= 98300 cm
3 Total base area of Container U and Container V
= 4000 + 1000
= 5000 cm²
Height of Container U after
= 98300 ÷ 5000
= 19.66 cm
(b)
Volume of water in Container V after pouring
= 1000 x 19.66
= 19660 cm
3 Volume of water poured into Container V
= 19660 - 1000
= 18660 cm
3 18660 mℓ = 18.66 ℓ
Answer(s): (a) 19.66 cm; (b) 18.66 ℓ