The figure is not drawn to scale. Container R and Container S have base areas of 4000 cm
2 and 1000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container R until it reached a height of 29 cm. Some of the water was then poured from Container R into Container S which contained 1.1 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container R.
- How many litres of water were poured into Container S?
(a)
Volume of water in Container R
= 4000 x 29
= 116000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 1.1 ℓ = 1100 cm
3 Total volume of Container R and Container S
= 116000 + 1100
= 117100 cm
3 Total base area of Container R and Container S
= 4000 + 1000
= 5000 cm²
Height of Container R after
= 117100 ÷ 5000
= 23.42 cm
(b)
Volume of water in Container S after pouring
= 1000 x 23.42
= 23420 cm
3 Volume of water poured into Container S
= 23420 - 1000
= 22420 cm
3 22420 mℓ = 22.42 ℓ
Answer(s): (a) 23.42 cm; (b) 22.42 ℓ