The figure is not drawn to scale. Tank N and Tank P have base areas of 4000 cm
2 and 3500 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank N until it reached a height of 27 cm. Some of the water was then poured from Tank N into Tank P which contained 1.2 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank N.
- How many litres of water were poured into Tank P?
(a)
Volume of water in Tank N
= 4000 x 27
= 108000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 1.2 ℓ = 1200 cm
3 Total volume of Tank N and Tank P
= 108000 + 1200
= 109200 cm
3 Total base area of Tank N and Tank P
= 4000 + 3500
= 7500 cm²
Height of Tank N after
= 109200 ÷ 7500
= 14.56 cm
(b)
Volume of water in Tank P after pouring
= 3500 x 14.56
= 50960 cm
3 Volume of water poured into Tank P
= 50960 - 3500
= 47460 cm
3 47460 mℓ = 47.46 ℓ
Answer(s): (a) 14.56 cm; (b) 47.46 ℓ