The figure is not drawn to scale. Container J and Container K have base areas of 3500 cm
2 and 1500 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container J until it reached a height of 43 cm. Some of the water was then poured from Container J into Container K which contained 2.5 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container J.
- How many litres of water were poured into Container K?
(a)
Volume of water in Container J
= 3500 x 43
= 150500 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.5 ℓ = 2500 cm
3 Total volume of Container J and Container K
= 150500 + 2500
= 153000 cm
3 Total base area of Container J and Container K
= 3500 + 1500
= 5000 cm²
Height of Container J after
= 153000 ÷ 5000
= 30.6 cm
(b)
Volume of water in Container K after pouring
= 1500 x 30.6
= 45900 cm
3 Volume of water poured into Container K
= 45900 - 1500
= 44400 cm
3 44400 mℓ = 44.4 ℓ
Answer(s): (a) 30.6 cm; (b) 44.4 ℓ