The figure is not drawn to scale. Tank F and Tank G have base areas of 2500 cm
2 and 1000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank F until it reached a height of 41 cm. Some of the water was then poured from Tank F into Tank G which contained 1.1 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank F.
- How many litres of water were poured into Tank G?
(a)
Volume of water in Tank F
= 2500 x 41
= 102500 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 1.1 ℓ = 1100 cm
3 Total volume of Tank F and Tank G
= 102500 + 1100
= 103600 cm
3 Total base area of Tank F and Tank G
= 2500 + 1000
= 3500 cm²
Height of Tank F after
= 103600 ÷ 3500
= 29.6 cm
(b)
Volume of water in Tank G after pouring
= 1000 x 29.6
= 29600 cm
3 Volume of water poured into Tank G
= 29600 - 1000
= 28600 cm
3 28600 mℓ = 28.6 ℓ
Answer(s): (a) 29.6 cm; (b) 28.6 ℓ