The figure is not drawn to scale. Container K and Container L have base areas of 1500 cm
2 and 1000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container K until it reached a height of 20 cm. Some of the water was then poured from Container K into Container L which contained 1.7 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container K.
- How many litres of water were poured into Container L?
(a)
Volume of water in Container K
= 1500 x 20
= 30000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 1.7 ℓ = 1700 cm
3 Total volume of Container K and Container L
= 30000 + 1700
= 31700 cm
3 Total base area of Container K and Container L
= 1500 + 1000
= 2500 cm²
Height of Container K after
= 31700 ÷ 2500
= 12.68 cm
(b)
Volume of water in Container L after pouring
= 1000 x 12.68
= 12680 cm
3 Volume of water poured into Container L
= 12680 - 1000
= 11680 cm
3 11680 mℓ = 11.68 ℓ
Answer(s): (a) 12.68 cm; (b) 11.68 ℓ