The figure is not drawn to scale. Tank Y and Tank Z have base areas of 1500 cm
2 and 1000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank Y until it reached a height of 23 cm. Some of the water was then poured from Tank Y into Tank Z which contained 1.8 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank Y.
- How many litres of water were poured into Tank Z?
(a)
Volume of water in Tank Y
= 1500 x 23
= 34500 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 1.8 ℓ = 1800 cm
3 Total volume of Tank Y and Tank Z
= 34500 + 1800
= 36300 cm
3 Total base area of Tank Y and Tank Z
= 1500 + 1000
= 2500 cm²
Height of Tank Y after
= 36300 ÷ 2500
= 14.52 cm
(b)
Volume of water in Tank Z after pouring
= 1000 x 14.52
= 14520 cm
3 Volume of water poured into Tank Z
= 14520 - 1000
= 13520 cm
3 13520 mℓ = 13.52 ℓ
Answer(s): (a) 14.52 cm; (b) 13.52 ℓ