The figure is not drawn to scale. Tank W and Tank X have base areas of 3500 cm
2 and 1500 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank W until it reached a height of 20 cm. Some of the water was then poured from Tank W into Tank X which contained 2.1 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank W.
- How many litres of water were poured into Tank X?
(a)
Volume of water in Tank W
= 3500 x 20
= 70000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.1 ℓ = 2100 cm
3 Total volume of Tank W and Tank X
= 70000 + 2100
= 72100 cm
3 Total base area of Tank W and Tank X
= 3500 + 1500
= 5000 cm²
Height of Tank W after
= 72100 ÷ 5000
= 14.42 cm
(b)
Volume of water in Tank X after pouring
= 1500 x 14.42
= 21630 cm
3 Volume of water poured into Tank X
= 21630 - 1500
= 20130 cm
3 20130 mℓ = 20.13 ℓ
Answer(s): (a) 14.42 cm; (b) 20.13 ℓ