The figure is not drawn to scale. Container F and Container G have base areas of 4000 cm
2 and 2000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container F until it reached a height of 39 cm. Some of the water was then poured from Container F into Container G which contained 1.2 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container F.
- How many litres of water were poured into Container G?
(a)
Volume of water in Container F
= 4000 x 39
= 156000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 1.2 ℓ = 1200 cm
3 Total volume of Container F and Container G
= 156000 + 1200
= 157200 cm
3 Total base area of Container F and Container G
= 4000 + 2000
= 6000 cm²
Height of Container F after
= 157200 ÷ 6000
= 26.2 cm
(b)
Volume of water in Container G after pouring
= 2000 x 26.2
= 52400 cm
3 Volume of water poured into Container G
= 52400 - 2000
= 50400 cm
3 50400 mℓ = 50.4 ℓ
Answer(s): (a) 26.2 cm; (b) 50.4 ℓ