The figure is not drawn to scale. Tank L and Tank M have base areas of 4000 cm
2 and 2000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank L until it reached a height of 34 cm. Some of the water was then poured from Tank L into Tank M which contained 1.1 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank L.
- How many litres of water were poured into Tank M?
(a)
Volume of water in Tank L
= 4000 x 34
= 136000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 1.1 ℓ = 1100 cm
3 Total volume of Tank L and Tank M
= 136000 + 1100
= 137100 cm
3 Total base area of Tank L and Tank M
= 4000 + 2000
= 6000 cm²
Height of Tank L after
= 137100 ÷ 6000
= 22.85 cm
(b)
Volume of water in Tank M after pouring
= 2000 x 22.85
= 45700 cm
3 Volume of water poured into Tank M
= 45700 - 2000
= 43700 cm
3 43700 mℓ = 43.7 ℓ
Answer(s): (a) 22.85 cm; (b) 43.7 ℓ