The figure is not drawn to scale. Tank B and Tank C have base areas of 3000 cm
2 and 2000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank B until it reached a height of 43 cm. Some of the water was then poured from Tank B into Tank C which contained 1.7 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank B.
- How many litres of water were poured into Tank C?
(a)
Volume of water in Tank B
= 3000 x 43
= 129000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 1.7 ℓ = 1700 cm
3 Total volume of Tank B and Tank C
= 129000 + 1700
= 130700 cm
3 Total base area of Tank B and Tank C
= 3000 + 2000
= 5000 cm²
Height of Tank B after
= 130700 ÷ 5000
= 26.14 cm
(b)
Volume of water in Tank C after pouring
= 2000 x 26.14
= 52280 cm
3 Volume of water poured into Tank C
= 52280 - 2000
= 50280 cm
3 50280 mℓ = 50.28 ℓ
Answer(s): (a) 26.14 cm; (b) 50.28 ℓ