The figure is not drawn to scale. Tank V and Tank W have base areas of 1500 cm
2 and 1000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank V until it reached a height of 26 cm. Some of the water was then poured from Tank V into Tank W which contained 2.9 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank V.
- How many litres of water were poured into Tank W?
(a)
Volume of water in Tank V
= 1500 x 26
= 39000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.9 ℓ = 2900 cm
3 Total volume of Tank V and Tank W
= 39000 + 2900
= 41900 cm
3 Total base area of Tank V and Tank W
= 1500 + 1000
= 2500 cm²
Height of Tank V after
= 41900 ÷ 2500
= 16.76 cm
(b)
Volume of water in Tank W after pouring
= 1000 x 16.76
= 16760 cm
3 Volume of water poured into Tank W
= 16760 - 1000
= 15760 cm
3 15760 mℓ = 15.76 ℓ
Answer(s): (a) 16.76 cm; (b) 15.76 ℓ