The figure is not drawn to scale. Container F and Container G have base areas of 2500 cm
2 and 1500 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container F until it reached a height of 47 cm. Some of the water was then poured from Container F into Container G which contained 1.7 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container F.
- How many litres of water were poured into Container G?
(a)
Volume of water in Container F
= 2500 x 47
= 117500 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 1.7 ℓ = 1700 cm
3 Total volume of Container F and Container G
= 117500 + 1700
= 119200 cm
3 Total base area of Container F and Container G
= 2500 + 1500
= 4000 cm²
Height of Container F after
= 119200 ÷ 4000
= 29.8 cm
(b)
Volume of water in Container G after pouring
= 1500 x 29.8
= 44700 cm
3 Volume of water poured into Container G
= 44700 - 1500
= 43200 cm
3 43200 mℓ = 43.2 ℓ
Answer(s): (a) 29.8 cm; (b) 43.2 ℓ