The figure is not drawn to scale. Tank V and Tank W have base areas of 4000 cm
2 and 1000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank V until it reached a height of 42 cm. Some of the water was then poured from Tank V into Tank W which contained 2.1 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank V.
- How many litres of water were poured into Tank W?
(a)
Volume of water in Tank V
= 4000 x 42
= 168000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.1 ℓ = 2100 cm
3 Total volume of Tank V and Tank W
= 168000 + 2100
= 170100 cm
3 Total base area of Tank V and Tank W
= 4000 + 1000
= 5000 cm²
Height of Tank V after
= 170100 ÷ 5000
= 34.02 cm
(b)
Volume of water in Tank W after pouring
= 1000 x 34.02
= 34020 cm
3 Volume of water poured into Tank W
= 34020 - 1000
= 33020 cm
3 33020 mℓ = 33.02 ℓ
Answer(s): (a) 34.02 cm; (b) 33.02 ℓ