The figure is not drawn to scale. Tank D and Tank E have base areas of 3000 cm
2 and 1000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank D until it reached a height of 35 cm. Some of the water was then poured from Tank D into Tank E which contained 2.2 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank D.
- How many litres of water were poured into Tank E?
(a)
Volume of water in Tank D
= 3000 x 35
= 105000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.2 ℓ = 2200 cm
3 Total volume of Tank D and Tank E
= 105000 + 2200
= 107200 cm
3 Total base area of Tank D and Tank E
= 3000 + 1000
= 4000 cm²
Height of Tank D after
= 107200 ÷ 4000
= 26.8 cm
(b)
Volume of water in Tank E after pouring
= 1000 x 26.8
= 26800 cm
3 Volume of water poured into Tank E
= 26800 - 1000
= 25800 cm
3 25800 mℓ = 25.8 ℓ
Answer(s): (a) 26.8 cm; (b) 25.8 ℓ