The figure is not drawn to scale. Tank A and Tank B have base areas of 4000 cm
2 and 3000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank A until it reached a height of 40 cm. Some of the water was then poured from Tank A into Tank B which contained 2.4 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank A.
- How many litres of water were poured into Tank B?
(a)
Volume of water in Tank A
= 4000 x 40
= 160000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.4 ℓ = 2400 cm
3 Total volume of Tank A and Tank B
= 160000 + 2400
= 162400 cm
3 Total base area of Tank A and Tank B
= 4000 + 3000
= 7000 cm²
Height of Tank A after
= 162400 ÷ 7000
= 23.2 cm
(b)
Volume of water in Tank B after pouring
= 3000 x 23.2
= 69600 cm
3 Volume of water poured into Tank B
= 69600 - 3000
= 66600 cm
3 66600 mℓ = 66.6 ℓ
Answer(s): (a) 23.2 cm; (b) 66.6 ℓ